Балкан
22. March 2019 - 14:00

Мицотакис: Граѓаните ќе гласаат за нова Европа

Лидерот на најголемата опозициска партија во Грција Нова демократија, Киријакос Мицотакис, изјави дека граѓаните на Европската унија на претстојните европски избори ќе ги остават зад себе лагите и популизмот.
 
Мицотакис тоа го кажа за време на самитот на Европската народна партија во Брисел, истакнувајќи дека на европските избори граѓаните ќе гласаат за нова Европа, која ќе биде способна да понуди нови и подобри работни места за младите, како и безбедност за сите граѓани на Европа. За суспендирањето на партијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Фидес од групата на Европската народна партија, Миоцотакис рече дека Нова демократија била првата партија што јавно барала мерки и одредени ограничувања за Орбан.
 
- Побаравме суспензија на нивното членство во Европската народна партија и многу сме среќни што таквата одлука беше официјално усвоена минатата среда. Задоволни сме од одлуката, која дава јасен одговор на оние кои сакаат да ја поврзат Нова демократија со екстремизмот и популизмот, заклучи лидерот на грчката опозиција.