Македонија
23. November 2020 - 19:39

Мицкоски: Незадоволен сум од справувањето на здравствените власти со короната

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во гостувањето на Дневникот на ТВ Сител го искажа своето незадоволство во справувањето на здравството со ситуацијата со корона пандемијата. 

„Многу сум разочаран, а воедно и лут за сето ова коешто се случува денеска во нашава држава. Зошто? За тоа што најпрвин јас тоа го почувствував на моето семејство и знам точно како и со што се справуваа моите родители, мојата мајка, мојот татко. За среќа и двајцата ја поминаа, едниот потешко, а другиот полесно. Но фала му на Бога и двајцата ја преживеаја оваа би рекол тешка пандемична ситуација која што се случува во Македонија“, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски при своето гостување во централниот Дневник на телевизија Сител.

Мицкоски додаде дека е сведок на многу јавувања на сограѓани коишто се соочуваат со оваа пандемија.

„Ние како опозиција понудивме многу работи, а односот од страна на владата беше игнорантски и онака буквално брутално бевме одбиени. Еве последно што понудивме беше да се формира КОВИД Комисија. Како по принципот на многу држави во регионот кои што формираа една таква КОВИД Комисија и оваа КОВИД Комисија е таа која што е најповикана да предложи мерки и стратегија како да се справиме со пандемијата. Но бевме одбиени“, нагласи Мицкоски.