Спорт плус
5. July 2022 - 11:07

МИ: Бронзен медал за Георгиевски

Нов медал за Македонија на Медитеранските игри во Алжир. Македонскиот таеквондист  Дејан Георгиевски, го освои бронзениот медал . Тоа е втор медал за Георгиевски од МИ, откако на минатите Игри во Тарагона (Шпанија) во 2018 година го освои сребрениот медал. Македонија на МИ во Оран досега освои три медала, едно злато (борачот Магомедгаџи Нуров) и две бронзи (борачот Владимир Егоров и таеквондистот Дејан Георгиевски).
Атлетичарот Дарио Ивановски продолжува со своите добри настапи. На МИ во трката на 5.000 метри постави нов македонски рекорд со време 13:54,58 минути, со што го освои осмото место во финалето, во кое учествуваа 12 атлетичари.