Фудбал
11. October 2017 - 9:40

Меси со хет-трик ги израдува Аргентинците

Лионел Меси со хет-трик ја однесе Аргентина до 3:1 победа над Еквадор со која тие обезбедија пласман на Светското првенство во Русија во 2018 година.
 
Кога постоеше можност Аргентина првпат од 1970 година да не игра на еден Мундијал, нивниот капитен ја презеде улогата на спасител во тимот, постигнувајќи три гола на висока надморска височина во Кито.
 
„Денеска Аргентина направи голем чекор напред. Се надевам дека ќе имаме време да се подготвиме и да бидеме конкурентни  како денеска. Меси е фантастичен, но мораме да го поправиме тимот и да не зависи сè од него“, вели аргентинскиот селектор, Хорхе Сампаоли.