Свет
23. јуни 2016 - 15:14

Меркел: По Брегзит сите да поразговараме за иднината

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека се надева оти Британците ќе гласаат за останување во Европската унија, на референдум кој нервозно го следат економисти и политичари во светот.

Меркел нагласи дека би сакала по референдумот сите да поразговараат за иднината на Унијата – не само шест држави основачи туку и сите членови на еврозоната.

Таа вели дека веќе следниот вторник на самитот на лидери на ЕУ може да се одржи „мирен состанок“.