Свет
21. May 2016 - 9:37

Мексико одобри испорачување на Ел Чапо во САД

Мексико одобри екстрадиција на нарко босот Хоакин Гусман познат под прекарот Ел Чапо во САД, каде би му се судело за трговија со наркотици и убиство, соопшти мексиканското МНР.

- Мексиканската Влада одобри меѓународно испорачување на Гусман на владата на САД, за да му се суди таму, се наведува во соопштението на Министерството.

Лидерот на мексиканскиот картел од Синалоа е уапсен во почетокот на годинава. Акцијата на апсење ја извршија мексикански маринци во градот Лос Мохис во државата Синалоа.