Свет
15. December 2017 - 23:47

Матис: Северна Кореја не е во можност да е закана за САД

Американскиот секретар за одбрана Џејм Матис денеска изјави дека верува оти интерконтиненталната балистичка ракета не е во можност да биде закана за САД.

Тој додаде дека се уште траат анализите последниот ракетен тест на Северна Кореја.

- Се уште нема докази дека во мометот се во можност да претставуваат закана по САД... се уште работиме на форензичките анализи, посочи Матис.

Минатиот месец Северна Кореја соопшти дека успешно тестирала интерконтиненталната балистичка ракета, која може да погоди американска територија.