Тенис
19. November 2015 - 18:10

Мастерс: Федерер со три победи во полуфиналето

На Мастерсот во Лондон во првиот меч од денешната програмата од групата „Стен Смит“ од 3.коло Роџер Федерер го совлада Кеи Нишикори со 2-1 во сетови (7:5; 4:6 и 6:4) и без пораз со три победи го освои првото место во групата. Во вториот меч вечерва од 21 часот играат Новак Ѓоковиќ и Томаш Бердих. На најдобриот светски тенсиер Ѓоковиќ за да го освои второто место во групата потребно е да освои само еден сет.
Во групата Илие Настасе синоќа Стан Вавринка го победи Давид Ферер со 2-0 во сетови и остана во игра за второто место го групата бидејќи со неговиот триумф Рафаел Надал е сигурно прв, а Ферер нема шанси за пласман во полуфиналето. За второто место во меѓусебниот меч утре ќе решаваат Енди Мареј и Вавринка.