Свет
23. April 2019 - 13:24

Масакрирале 310 христијани поради одмазда: Мотивот на нападот во Шри Ланка е одмазда поради убиството на 50 муслимани во џамијата во Нов Зеланд

Прелиминарните резултати од истагата покажува дека самоубиствениот напад на црквата и хотелот за Велигден во Шри Ланка изведени се како одмазда за напад на џамијата во Нов Зеланд,рекол министерот за одбрана. 
 
Тој рекол дека нападот одговорни се две локални исламски организации, пренесува Ројтерс. 
 
Бројот на настраданите во девет експлозии се искачи на 310, соопшти потпаролот на полицијта Руван Гунасекр. Повеќе од 500 лица се ранети. Во цела земја денеска е Ден на жалост. 
 
Одржан е и првиот групен погреб за 30 лица, а во текот на денот че биде одржана уште една. 
 
Синоќа на сила стапи и одлуката за воведување на вонредна состојба во која војниците ќе имаат воени овластувања. 
 
полицијата уапсила 40 осомничени, вклучувајќи и возачот на комбето во кое наводно го користел бомбаш-самоубиецот и сопственикот на куќата каде некои од нив живееле.