Loading Video...
Кошарка
12. March 2020 - 15:19

Маријановиќ и Дончиќ пресилни за Јокиќ и Денвер

Последниот меч пред НБА раководството да донесе одлика да го стопира шампионатот, го одиграа кошаркарите на Далас и Денвер
 
Тандемот на Далас, Бобан Марјановиќ и Лука Дончиќ се покажаа како пресилни за Никола Јокиќ и „Нагетси“, па „Маверикси“ славеа победа со 113-97. 
 
Бобан Марјановиќ беше играч на мечот остварувајќи дабл-дабил, па на рекордните за него во кариерата 31 поен придодаде и 17 скока, додека Дончиќ, покрај 28 поени имаше и 9 асистенции и 6 скока.
 
На спротивната страна на Никола Јокиќ у фалеа две асистенции за трибл-дабл, па мечот го заврши со 14 поени, 13 скокови и 9 асистенции.