Тенис
29. February 2016 - 17:47

Мареј: Очекувам бракот да ми помогне како на Новак и Роже?!

Вториот светски тенисер Енди Мареј изјави дека фамилијата и татковството му влијаат позитивно врз играњето тенис. 

Мареј и неговата сопруга Ким Сирс неодамна добија девојче и веднаш почнаа да гледаат позитивно на приновата. 
Федерер игра одлично откако доби близнаци додека на Ѓоковиќ раѓањето на синот Стефан му донесе внатрешен мир и доминира со светскиот тенис - смета Шкотланѓанецот. 
Минатата година Мареј оствари само една победа против Новак Ѓоковиќ но очекува дека тркалото на среќата може да се сврти во спротивна насока. Неговите очекувања се дека може во 2016 година да освои три Грен слем турнири, Дејвис куп трофејот и ОИ во Рио. 
„Сакам мојата ќерка да биде горда на моите достигнувања“- посака Британецот.