Живот
16. September 2019 - 15:13

Малечката Лили (10) од Тексас се бањала во река, а утредента ја заболело глава: Поради амеба се бори за живот, прогнозите се црни

Малечката Лили Ме (10) од Тексас се бори за живот откако во текот на безгрижен викенд со родителите на реката Брејзос се заразила со амеба која и го уништува мозокот.

Девојчето веќе во неделата на 8 септември добило болки во главата и набрзо ја фатило треска.

„Станала некохерентна и нереспонсивна, па ја однесовме во Итната помош, објавија членовите на семејствто на Фејсбук страницата Lilistrong (#Lilystrong), која е покрената во знак на поддршка на малечката.

Меѓутоа, медицинските анализи покажаа дека Лили се заразила со амебата Naegleria fowleri.

„Таа амеба е ноќен кошмар за секој пациент“, се жали Кристал Ворен, вујна на Лили.

„Не разбираме токму како се заразила, а тој ден таму се бањаа многу луѓе“.

Од американскиот Центар за контрола и превензија на болести објаснија дека амебата е едноклеточен организам кој живее во топлите води како што се реки и езера. Амебата во телото влегува низ нос, доаѓа до мозокот и таму го уништува мозочното ткиво, известува Си Ен Ен.

Статистиката е застрашувачка. Меѓу 1962 и 2018 година во САД со оваа амеба се заразиле 145 луѓе. Само четворица преживеале. Семејството на Лили се надева и моли за помош таа да биде петта.