Македонија
1. July 2021 - 18:20

Максималната температура утре до 36 степени, за викенд пониски дневни температури

 Времето до крајот на денот ќе биде сончево со мала локална облачност и со умерен, повремено засилен ветер од западен правец. Во крајните источни делови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и ретки грмежи, информираат од УХМР.

И утрешниот ден се очекува да биде сончев со мала до умерена локална облачност. Ќе дува повремено засилен ветер од северозападен правец, поизразен вдолж Повардарието. Во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилност со краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 22, а максималната ќе достигне од 28 до 36 степени. Уве индексот ќе биде осум.

Сончево и посвежо со мала до умерена локална облачност ќе биде и во главниот град. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Попладне во делови од котлината ќе има појава на слаб краткотраен дожд. Минималната температура ќе се спушти до 17, а максималната ќе достигне до 33 степени.

Во наредните денови ни претстојат пониски дневни температури, а во понеделник се очекува појава на нестабилност проследена со краткотраен локален дожд.

-Поради спуштање на постудена воздушна маса од север проследена со умерен, повремено засилен северозападен ветер утре и во следните денови дневната температура ќе се намали за неколку степени. Од сабота следува период на претежно стабилно време, освен во понеделник кога се очекува појава на краткотраен локален дожд.