Loading Video...
Свет
12. December 2017 - 16:09

Макрон не го покани Трамп на Самитот за климатските промени

Во Париз се одржува самит за климатските промени на кој присуствуваат над 50 шефови на држави и влади, но не и Доналд Трамп. Во знак на револт , Францускиот претседател Макрон не го покани американскиот колега бидејки ги повлече  Соединетите држави од Парискиот договор. Макрон очекува на собирот да се донесат конкретни решенија со проекти за на терен.