Loading Video...
Свет
15. May 2017 - 21:10

Макрон кај Меркел

Новиот францускиот претседател Емануел Макрон е во официјална посета на Германија. Негов домаќин е канцеларката Меркел. Билатералните односи и иднината на ЕУ во фокусот на разговорите на двајцата лидери. Инаку Берлин е првата дестинација откако Макрон и официјално  застана на чело на Франција. И досегашниот претседател Франсоа Оланд исто така во 2012 година прво ја посети Германија откако стапи на функцијата.