Свет
19. December 2017 - 15:21

Макрон ги отфрли тврдењата на Асад дека Франција го поддржува тероризмот во Сирија

Францускиот претседател Емануел Макрон ги отфрли обвинувањата на сирискиот претседател Башар ал Асад дека Франција поддржува тероризам во Сирија.

По состанокот со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, Макрон рече дека изјавите на Асад се неприфатливи, бидејќи приоритет на Франција е борба против ИД.

- Од самиот почеток, ние сме конзистентни во борбата против непријателот, Исламска држава, и затоа овие тврдења се неприфатливи, истакна Макрон.

Францускиот претседател реагираше на коментарите на Асад дадени претходните денови дека Франција нема право да учествува во сирискиот мировен процес, бидејќи од самиот почеток го поддржува тероризмот во Сирија. Асад ја имаше предвид поддршката на Париз за бунтовниците кои се бореа за негово соборување, а кои за сириската влада претставуваа терористи.

Според Макрон, учеството на Асад во мировниот процес не може да се игнорира откако Исламската држава е поразена во Сирија.

- Сметам дека не е можно да се создаде траен мир и да се најде политичко решение без Сирија и Сиријците, како и да се игнорира  учеството на Асад, нагласи францускиот претседател.