Фудбал
18. јуни 2019 - 16:54

Македонските претставници на европската фудбалска сцена, ги дознаа своите први противници

Македонските претставници на европската фудбалска сцена, ги дознаа своите први противници. 
 
Македонскиот  првак, екипата на  Шкендија ќе игра против Номе Калју од Естонија во првото квалификациско коло од Лигата на шампионите. Тетовската екипа првиот меч ќе го игра на гостински терен 9 или 10 јули, а реваншот во Скопје на ќе биде седум  дена подоцна (16 или 17 јули).
 
Во квалификациите за Лига Европа. Чаирски Шкупи го доби ерменскиот Пјуник, тим кој минатата сезона го елиминираше Вардар. Македонија ЃП ќе игра против анонимниот за македонската јавност состав на  Алкашерт, додека дебитантот на европската сцена Академија Пандев за противник ќе го игра босанскиот тим  Зрињски од Мостар. 
 
Според ждрепката, само струмичката екипа ќе биде домаќин на првиот дуел кој на програмата е на 11 јули, а реваншите се закажани за 18 јули.