Кошарка
28. July 2017 - 19:00

Македонските кошаркари поразени на гостувањето кај Бугарија

Македонска кошаркарска репрезентација е поразена од Бугарија во пријателски натпревар одигран попладнево.
 
Нашата  селекција која на овој меч против Бугарија настапи без капитенот Војдан Стојановски кој превентивно остана во Скопје, поради малата повреда на коленото, загуби со 96:74. Овојпат нашето најсилно оружје одбраната затаи, па 96-те примени кошеви сами по себе говорат каде треба да ги бараме причините за овој пораз. 
 
Дуелот против Бугарија беше последна контрола за избраниците на селекторот Јорданчо Давитков пред стартот на предквалификациите за Светското првенство.
 
По ова македонските кошаркари се враќаат во Скопје, каде ќе ги одработат последните подготовки пред стартот на квалификациите за СП, и тоа на 2 август на гостувањето во Приштина. 
 
Покрај селекцијата на Косово противник на Македонија во Мундијалските квалификаци ќе биде и репрезентацијата на Естонија
https://

.be