Ракомет
7. August 2017 - 9:29

Македонските кадетки останаа без медал на ЕП за ракометарки до 17 години

 
Репрезентацијата на Македонија заврши како четвртопласирана на Европско кадетското првенство за ракометарки до 17 години што се одржа во Скопје. 
 
Нашите ракометни надежи не успеаја да го крунисаат со медал добриот настап на шампионатот, откако во дуелот за бронзениот медал беа поразени од Бугарија со 25-30 полувреме 10-13. 
 
Најефикасна ракометарка во нашиот состав беше Марија Тасевска со седум гола, а ја следеше Мила Трајковиќ со шест гола.
 
На Европското првенство во Скопје, Македонија до 17 години заврши на четвртото место, со победи над Грција, Швајцарија и Фарски Острови, а загуби од Полска и Бугарија.
 
Првото место го освои Словенија која во финалето со 31-30 ја победи селекцијата на Полска.