Македонија
17. July 2020 - 12:26

Македонија и вчера лидер во Европа според смртноста од корона

Ниту една држава во Европа вчера немаше поголема смртност од Македонија како последица од компликации од Ковид-19.

8 смртни случаи на само 2 милиони жители е далеку над сите земји во Европа. Во апсолутни бројки Македонија вчера се најде на 11-тото место. Од регионот Србија која има 8 ипол милиони жители имаше 13 смртни случаи, БИХ 5, а Бугарија 4.

На денот на изборите надлежните спровеле само 830 тестирања но и тие не ја исфрлија бројката од 94 нови случаи, што значи дека над 10 % од тестираните пациенти биле позитивни на Ковид-19.

Вкупниот број на дијагностицирани од вирусот достигна 8623, од кои Министерството за здравство како оздравени ги води 4603, а 3619 се уште се носители на вирусот. Вкупниот број на починати изнесува 401. Нешто помалку од половина од заразните се од Скопје каде се уште како активни се водат 1823 пациенти. По Скопје следуваат Тетово и Куманово. Комисијата за заразни болести ќе заседава од понеделник, а според неофицијални информации со кои располга Сител можноста за воведување нови рестрикции и карантини.