Македонија
12. February 2016 - 8:48

Магла на повеќе патни правци

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по влажни коловози. Магла со видливост од 50 до 100 метри има кај Страцин, Сарамзалино, Павлешенци, Велес, Неготино и Петровец.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово - Стража, Демир Капија – Удово, Виница – Берово и Ресен - Буково каде е можна почеста појава на одрони. 

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.