Македонија
8. February 2018 - 8:50

Магла и остатоци од снег на дел од патиштата

По влажни коловози, со остатоци од снег и намалена видливост поради магла, се одвива сообраќајот на дел од патиштата во државата.

На патот Тетово – Попова Шапка, од село Лисец до Попова Шапка, поради остатоци на снег на коловозот задолжителна е употреба на зимска опрема за сите видови возила.

Намалена видливост поради појава на магла од 50 до 100 метри има на патните правци Прилеп – Битола и Делчево - Македонска Каменица, од 70 до 100 метри на патиштата Штип – Радовиш и Штип – Неготино, додека на патните правци    Удово – Гевгелија и Удово – Демир Капија видливоста е од 80 до 90 метри.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково.

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.