Свет
24. September 2020 - 8:37

Мадуро: САД се закана за светскиот мир

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро  во говорот пред Обединети нации оцени дека САД се закана за мирот во светот. – САД се најсериозна закана со која се соочува нашиот мултиполарен и мулитицентричен свет, обвини Мадуро, додавајќи оти администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп јасно покажува презир кон мултилатеризмот.

Мадуро истакна и дека Венецуела „е под постојан напад од империјата САД“ и побара укинување на санкциите кои се воведени со цел да се смени власта во Каракас.

И самопрогласениот привремен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо се обрати до меѓународната заедница преку видео порака емитувана на социјалните мрежи. – Мадуро воопшто не сака да ја реши економската, социјалната и политичката криза, наведе Гуаидо. Тој го обвини Мадуро за прогон на политичките противници и кршење на човековите права. – Ние бараме помош од меѓународната заедница.

Дојде време за одлучна акција, истакна опозицискиот лидер. Гуаидо и Мадуро водат борба за превласт од почетокот на 2019 година. Голем број држави, меѓу кои САД и Германија го признаа Гуаидо за легитимен привремен претседател на Венецуела, но Мадуро има поддршка од армијата.