Свет
17. September 2020 - 20:45

Лукашенко: Белорусија ќе ги затвори границите со Полска и Литванија

 Белорусија е принудена да ја затвори границата со Полска и Литванија, како и да ги засили граничните контроли со Украина, изјави денеска претседателот Александар Лукашенко.

Лукашенко ова го рече во време на политичка криза во Белорусија по спорните претседателски избори, за кои опозицијата тврди дека биле наместени, што предизвика масовни протести во земјата.

Лукашенка го обвини Западот за немирите во Белорусија.