Loading Video...
Свет
20. September 2022 - 16:34

Луганск и Доњецк ќе одржат рефендум за припојување кон Русија овој месец

Војната во Украина влезе во 209 ден. Украинскиот претседател објави  дека контрофанзивата на украинската армија одлично напредува  додека проруските региони Доњецк и Луганск во источна Украина се подготвуваат да организираат  референдум за прикллучување кон Русија.

Според тамошните власти  гласањето би се одржало кон крајот на септември. Иста вест доаѓа и од  украинскиот јужен регион Керсон, контролиран од Русија.  Шефот на руската дипломатија Лавров изјави дека луѓето кои живеат во тие области сами треба да да решат дали ке одржат рефендум , а поранешниот руски претседател, сега  заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев  го повика  Кремљ да ги подржи регионите што сакаат да  се приклучат кон Русија.

Претходно трускиот претседател Еродган изјави дека за секој  мировен догоовр  помеѓу  Русија и Уркаина треба да се вратат окупираните територии. Ердоган рече дека Киев и Москва се согласиле да разменат 200 затвореници но не наведе дали ќе бидат разменети војници или цивили.