Ракомет
17. February 2018 - 23:01

ЛШ: Загреб го совлада Нант (и за Вардар), ПСЖ обезбеди четвртфинале

Во рамките на 12.коло од ракометната Лига на шампионите денеска се одиграа пет натпревари и на сите победија домашните екипи. Секако најважната победа ја постигна хрватскиот првак Загреб кој го победи Нант со 23:22. Овој триумф на Загреб му одговара и на европскиот првак Вардар, кој и по ова коло ќе остане на првата позиција пред одигрувањето на утрешниот дуел со ПИК Сегед на домашен терен.
Јунак на победата на Загреб беше голманот Костелиц, кој во последната минута одбран контра на противникот. 
Во рамките на А групата покрај дуелот Загреб - Нант се одигра и натпреварот Барселона - Висла, во кој „каталонците“ постигнаа минимална победа со 28:27.
Вардар е прв на табелата со 18 бодов, Нант 17, Барселона 16, РНЛ 12, ПИК Сегед 11, Кристијанстад, Загреб и Висла по 6.
 
Во групата Б лидерот ПСЖ со победата над Флензбург денеска со 29:21 го обезбеди првото место и директниот пласман во четвртфиналето. На другите два дуела од оваа група одиграни денеска: Веспрем - Мешков Брест 34:22 и Киелце - Цеље 37:31.
Табела: ПСЖ 22 бода, Веспрем 15, Флензбург 15, Кил 13, Киелце 11, Мешков Брест 8, Алборг 5, Цеље 5.
 
Утре се играат натпреварите:
Вардар - ПИК Сегеде (почеток 17 часот),
РНЛ - Кристијанстад,
Алборг - Кил.