Ракомет
24. September 2017 - 8:58

ЛШ: Вардар со максимални 4 бода во А групата, дербито на Б групата за Веспрем

Во второто коло од ракометната ЛШ се одигра и дербито на колото во кое унгарскиот првак Веспрем го совлада бундеслигашот Флензбург со 28:27. Во групата А комплетирано е второто коло, а единствено европскиот првак Вардар има максимални 4 бодови.
 
А група: Вардар - Нант 27:23, Рајн Некар Ловен - Висла 31:27, Барселона - Кристијанштад 31:29, Загреб - ПИК Сегед 23:28.
Табела: Вардар 4 бодови, Рајн Некар Ловен 3, Барселона 3, ПИК Сегед 2, Нант 2, Кристијанштад 1, Загреб 1, Висла 0.
 
Б група:Веспрем - Флензбург 28:27. Денеска играат: Алборг - Цеље, ПСЖ - Мешков Брест и Киелце - Кил.
Табела: Веспрем 4, Мешков Брест 2, ПСЖ 2, Флензбург 2, Алборг 0, Киелце 0, Кил 0, Цеље 0.
 
Ц група: Елверун - Скјерн 27:32 и Динамо Букурешт - Горење 26:27. Денеска играат: Адемар - Кадетен Шафхаузен.
Табела: Скјерн 4, Горење 4, Кадетен Шафхаузен 2, Адемар Леон 0, Елверум 0, Динамо Букурешт 0.
 
Д група: Чеховски Медведи - Монпеље 24:28, Металург - Бешикташ и Спортинг - Мотор играат денеска.
Табела:Монпеље 4, Мотор 2, Спортинг 2, Бешикташ 0, Металург 0, Чеховски Медведи 0.