Ракомет
9. October 2016 - 16:35

ЛШ: Вардар гостува во Цеље

Ракометарите на македонскиот шампион Вардар попладнево го играат третиот натпревар од годинашнава сезона од Лигата на шампионите. Вардар гостува во Цеље, кај шампионот на Словенија екипа која ја порази во рамките на СЕХА лигата со 40:29.

Почетокот на натпреварот е во 18:30 часот.
Распоред на натпревари до 3.коло:
А група: Флензбург - Барселона 27:28, Висла - Веспрем 28:28, Кадетен - ПСЖ 25:35 и Сикеборг - Кил играат денеска.
Табела: Барселона 6, Веспрем 4, ПСЖ 4, Флензбург 3, Кил 2, Силкеборг 2, Висла 1, Кадетен 0.
Б група: Цеље - Вардар играат денеска, Мешков РНЛ 30:28, Кристијанштад - ППД Загреб 29:22, ПИК Сегед - Киелце играат денеска.
Табела: Киелце 4, Вардар 4, ПИК Сегед 3, РНЛ 3, Цеље 2, Мешков Брест 2, Кристијанштад 2, ППД Загреб 0.
Ц група: Чеховски медведи - Металург 25:21, Ла Риоха - Татран 33:27, Елверум - Монпеље играат денеска.
Табела: Ла Риоха 5, Чеховски медведи 3, Монпеље 2, Татран 2, Металург 2, Елверум 1.
Д група: Мотор - Холстебро 34:28, Нант - Брага и Динамо Букурешт - Бешикташ играат денеска.
Табела: Нант 3, Динамо Б. 3 , Мотор 3, Брага 2, Бешикташ 2, Холстебро 1.