Фудбал
14. September 2017 - 8:39

ЛШ: Реал Мадрид рутински до триумф

Европскиот шампион Реал Мадрид рутински стигна до првата победа во новата сезона од Лигата на шампионите. „Кралевите“ го совладаа АПОЕЛ со 3-0.
Победи постигнаа уште: Тотенхем, Бешикташ, Шахтјор и Манчестер Сити, додека три дуели завршија нерешено од кои два во групата Е.
 
Резултати на синоќа одиграните дуели од 1.коло:
Е група: Ливерпул - Севиља 2-2, Марибор - Спартак Москва 1-1.
Ф група: Шахтјор - Наполи 2-1, Феенорд - Манчестер Сити 0-4.
Г група: Порто - Бешикташ 1-3, Лајпциг - Монако 1-1.
Х група: Тотенхем - Борусија Дортмунд 3-1, Реал Мадрид - АПОЕЛ 3-0.