Ракомет
25. February 2021 - 11:23

ЛШ: Победа за Вардар против Елверум

Со одличен камбек во последните неколку минути од мечот Вардар ја забележа втората победа во ЕХФ Лигата на шампионите, овој пат со 34:32 над норвешкиот Елверум, истиот тим со кој пред неколку дена им избега победата во последните секунди од мечот. Ова е прва победа за двократниот европски шампион во ЛШ од далечниот октомври откако многу мечеви им беа одложени или откажани поради Ковид-19.

Елверум имаше предност од три гола на полувремето (20:17), но Вардар, по десетина минути, успеа да израмни по што во интересна завршница стигна до победа, со што го прати Елверум на последното место на табелата во групата А со 5 поени, еден помалку од „црвено-црните“.

Тимур Дибиров беше најдобар со 9 постигнати гола, а Гоце Георгиевски додаде шест гола.