Фудбал
29. September 2015 - 22:57

ЛШ: Олимпијакос победи на гостувањето на Емирати

На вечерва одиграните натпревари во Лигата на шампионите од 2.коло најголемото изненадување го напарви Олимпијакос со победата на гостувањето кај Арсенал со 3:2. Изненадување направи и БАТЕ Борисов со победата над Рома со 3:2. Тешко до триумф со два гола во последните десет минути стигна Барселона над Баер.

 

Резултати второто коло:

Е група: Барселона – Баер Леверкузен 2:1, БАТЕ Борисов – Рома 3:2.

Табела: Барселона 4 бодови, Баер Л. 3, БАТЕ Борисов 3,Рома 1. 

Ф група: Баерн – Динамо Загреб 5:0, Арсенал – Олимпијакос 2:3.

Табела: Баерн 6, Динамо 3агреб 3, Олимпијакос 3, Арсенал 0.

Г група: Макаби Тел Авив – Динамо Киев 0:2, Порто – Челзи 2:1.

Табела: Динамо К. 4, Порто 4,Челзи 3,  Макаби 0.

Х група: Олимпик Лион – Валенсија 0:1, Зенит – Гент 2:1.

Табела: Зенит 6, Валенсија 3, Гент 1, Олимпик Лион 1.

Утре се играат натпреварите од групите од А до Д.