Ракомет
26. September 2016 - 10:40

ЛШ: Одиграни натпреварите од првото коло

Новата сезона од ракометната Лига на шампиони започна со пет нерешени натпревари и пет гостински победи, меѓу кои е и триумфот на Вардар во Шведска. Од македонските репрезентативци Кирил Лазаров (постигна 4 гола) и Борко Ристовски беа дел од победата на Барселона, додека Дејан Манасков не се запиша во листата н стрелци против ПИК Сегед во дресот на Рајн Некар Ловен. Немања Прибак постигна 7 голови за Бешикташ против Брага.
 
Резултати по групи:
 
Група А:
Кадетен - Бјерингбро Силкеборг 24-25
Флензбург - Веспрем 24-24
Висла - Барселона 23-28
Кил - ПСЖ 28-27
 
Група Б:
Мешков - Киелце 24-29
Целје - ППД Загреб 30-28
Кристијанштад - Вардар 23-28
ПИК Сегед - Рајн Некар 28-28
 
Група Ц:
Чеховски Медведи - Ла Риоха 28-28
Металург - Елверум 18-17
Монпелје - Татран 28-23
 
Група Д:
Бешикташ - АБЦ Брага 33-31
Мотор - Нант 26-26
Холстебро - Динамо Букурешт 32-32.