Фудбал
7. November 2018 - 17:00

ЛШ: Мурињо подготвува изненадување во Торино

Нова доза врвен европски фудбал следува вечерва. Натпреварите во групите Е, Ф, Г и Х ќе го комплетираат четвртото коло во Лигата на шампините. Натпреварот што ќе привлече најголемо внимание ќе се одигра во Торино каде Јувентус ќе го пречека Манчестер јунјатед.

Јувентус пред две недели победи на „Олд Трафорд“ со голот на Паоло Дибала. Италијнскиот првак со евентуална победа ќе обезбеди место во нокаут рундата. Прашање е што дали и како Манчестер јунајтед може да му наштети на Јувентус во Торино. „Црвените ѓаволи“, во првиот меч беа целосно инфериорни. Единствено позитивно за нив од тој натпревар е што беа поразени само со 1:0.

Дуелот ќе биде интересен и поради Пол Погба, кој прв пат во кариерата ќе игра во Торино против својот поранешен клуб.

Интересна пресметка се очекува и во Плзен, каде на Викторија ќе и гостува Реал Мадрид. Во првиот меч Реал победи на искуство, а играчите на Викторија промашија неколку изгледни шанси, особено во финишот на мечот. Ова ќе биде деби во Лигата на шампионите за Сантијаго Солари. Аргентинецот минатиот викнед стартуваше со победа во Ла Лига. Реал не блескаше и со многу среќа славеше над Ваљадолид.

Група Е:

21.00 Бенфика-Ајакс
21.00 Баерн Минхен-АЕК

Табела: Ајакс 7, Баерн 7, Бенфика 3, АЕК 0

Група Ф:

21.00 Манчестер сити-Шахтјор
21.00 Олимпик Лион-Хофенхајм

Табела: Ман.сити 6, Лион 5, Хофенхајм 2, Шахтјор 2

Група Г:

18.55 ЦСКА Москва-Рома
21.00 Викторија Плзен-Реал Мадрид

Табела: Рома 6, Реал 6, ЦСКА 4, Викторија 1

Група Х:

18.55 Валенсија-Јанг Бојс
21.00 Јувентус-Манчестер јунајтед

Табела: Јувентус 9, Ман.јунајтед 4, Валенсија 2, Јанг Бојс 1