24. February 2016 - 8:28

ЛШ: Маестрален меч без победник во Торино

Јувентус и Баерн ремизираа 2:2, додека Барселона славеше во Лондон над Арсенал со 2:0, во првите осминафинални натпревари во Лигата на шампионите.

Брилијантен натпревар во Торино одиграа Јувентус и Баерн, кој на крајот заврши без победник иако Баварците имаа предност од 0:2.

Еден час Баерн доминираше во Торино, Јувентус никако не успеваше да најде одговор за пресинг играта на фудбалерите на германскиот првак.

Таквата игра му донесе на Баерн водство од два гола, Милер најпрвин промаши ‘мртва шанса’ во 22.минута, но во 43-та рутински реализираше за 0:1. Предноста ја одвои Робен 12 минути подоцна.

Од тој момент Јувентус започна да игра, Кимих загуби топка во опасната зона, Манџукиќ го проигра Дибала, а 22-годишниот Аргентинец го совлада Нојер во 63.минута.

Веднаш по тој гол Јувентус имаше шанса за израмнување, Манџукиќ асистираше за Квадрадо, но голамнот на Баерн го одбрани неговиот удар.

Добрата игра Јувентус ја материјализираше во 78.минута, Мората му асистираше на Стураро за 2:2.