Фудбал
8. May 2019 - 11:28

ЛШ: Чудо во Ливерпул, елиминирана Барселона

Ливерпул уште еднаш покажа дека е „мајстор“ за пресврти во Лигата на шампионите, откако успеа со неверојатни 4:0 да ја победи Барселона и да ја надополни негативата од 0:3 од првиот натпревар за вторпат едноподруго да играат во големото финале.

Иако никој не им даваше шанси против каталонскиот гигант по високиот гостински пораз, но и поради отсуството на Роберто Фирмино и Мо Салах, „црвените“ благодарение на двата гола на Дивок Ориги и двата на Георгинио Вајналдум стигна до историска победа на „Енфилд“, во меч кој потсетуваше на веќе легендарното финале од Истанбул од 2005, кога Ливерпул се врати од 3:0 негатива на полувреме против Милан да ја крене титулата.

За Барселона, пак, која веќе ја запечати домашната титула, ова е втора шокантна елиминација во ЛШ, откако минатата година заминаа со 4:1 предност кај Рома, и беа елиминирани. Ернесто Валверде можеби е „мајстор“ за домашни титули, но за шестата европска титула на Барса е потребно нешто повеќе.