Фудбал
13. September 2017 - 7:57

ЛШ: Барселона убедлива против Јувентус

Првите натпревари од новата сезона во Лигата на шампионите ги одбележаа домашниот триумф на Барселона против ланскиот финалист Јувентус со 3:0, каде Лионел Меси постигна два гола. Потоа високите победи на ПСЖ над Селтик и на Челзи против дебитантот Карабах. За одбележување се и гостинските триумфи на ЦСКА Москва против Бенфика и на Спортинг Лисабон над Олимпијакос. Македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски во дресот на Спортинг во игра влезе во 87.минута.
 
Резултати на синоќа одиграните натпревари: 
А група: Манчестер Јунајтед - Базел 3:0, Бенфика - ЦСКА Москва 1:2.
Б група: Селтик - ПСЖ 0:5, Баерн - Андерлехт 3:0,
Ц група: Рома - Атлетико Мадрид 0:0, Челзи - Карабах 6:0,
Д група: Олимпијакос - Спортинг 2:3 и Барселона - Јувентус 3:0.
 
Вечерва се играат другите осум натпревари од првото коло.