Македонија
21. May 2022 - 19:17

Локализиран пожарот во хотел „Буши” во Старата скопска чаршија

Попладнево избувна пожар во хотелот „Буши“ во Скопје.

Од Противпожарната бригада Скопје информираат за МИА дека во пожарот се зафатени дел од рецепцијата и кујната на хотелот.

Оттаму појаснуваат дека пожарот е локализиран и дека неколку лица се пожалиле на тешкотии со дишењето од тие причини интервенирале и екипите од Итна помош.

Директорот на Универзитетската клиника по хирушки болести „Св.Наум Охридски“, Љубен Арсенков за МИА изјави дека до овој момент кај нив не се донесени повредени од пожарот во хотелот „Буши“.