Loading Video...
Фудбал
8. January 2019 - 10:53

Ливерпул елиминиран од ФА купот

Арсенал и Манчестер Јунајтед ќе се судрат во 4.коло на ФА Купот.  Ова е најинтересната двојка од шеснаесетинафиналето во најмасовното англиско фудбалско натпреварување, кое пак заврши за лидерот на табелата во Премиер лигата, Ливерпул. 
 
„Црвените“  се елиминирани од Вулверхемптон од кој загубија 2-1.
 
Головите за „Волвс“ ги постигнаа Раул Хименез (38.минута) и и Рубен Невес (55), додека Дивок Ориги (51) беше стрелец на голот за Ливерпул. 
 
 
 
 
 
Двојки за 1/16-финалето во ФА Куот
Манчестер Сити – Барнли
Арсенал – Манчестер Јунајтед
Кристал Палас – Тотенхем
Свонси – Гилингем
АФЦ Вимблдон – Вест Хем
Милвол – Евертон
Брајтон – ВБА
Бристол Сити – Болтон
Акрингтон – Дерби/Саутемптон
Челси – Шефилд/Лутон
Њукасл – Блекбурн/Вотфорд
Миделзбро – Њупорт
Барнет – Брентфорд
Портсмут – КПР
Шрусбери/Стоук - Вулверхемптон
Донкастер - Олдам
 

Натпреварите од четвртата рунда на ФА Купот ќе се играат од 25 до 28 јануари.