Тенис
2. May 2016 - 19:31

Лина Ѓорческа скокна 6 места на ВТА листата

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа има нов скок на ВТА листата и сега се наоѓа на 270 место со 161 поен. Таа напредуваше за шест места, иако победата и 12-те поени освоени со триумфот на фјучрсот во Маниса не и се запишани. Тоа значи дека нашата тенисерка на следното рангирање ќе има нов напредок на ВТА листата.

Ова е најдобриот пласман на Ѓорческа во кариерата во поединечна конкуренција. Нашата тенисерка следниот настап треба да го има фјучрс турнирот во унгарскиот град Ѓер.

Ѓорческа во конкуренција на двојки се наоѓа на 260.то место.