Фудбал
6. јуни 2019 - 10:40

Лига на нации: Хет-трик на Роналдо и финале за Португалија

Фудбалската репрезентација на Португалија е првиот финалист на завршниот турнир во Лигата на нации што се одржува во Португалија.

На стадионот на Порто, „Драгао“ предмалку заврши првиот полуфинален меч меѓу домаќинот Португалија и селекцијата на Швајцарија.

Победата им припадна на домашните благодарение на хет-трикот на вонсерискиот Кристијано Роналдо. Португалија ја совлада Швајцарија со 3-1.

Водство за Португалија донесе Роналдо во 25 минути, од слободен удар.

Во 57 минута Швајцарците со голот од пенал на Родригез стигнаа до израмнување 1-1.

Кога сите очекуваа разврската да се одлучи по завршувањето на 90-те минути, Роналдо со два гола го визираше пласманот во финалето. Најпрво во 88 минута погоди за 2-1, а 2 минути подоцна ги постави конечните 3-1 со што ја однесе својата репрезентација на чекор од Европското првенство.

Утре од 20.45 часот во второто полуфинале ќе се судрат селекциите на Англија и на Холандија.