Фудбал
4. November 2016 - 9:18

Лига Европа: Три екипи обезбедија место во нокаут фазата

 Со одигрувањето на натпреварите од 4.коло во фудбалската Лига Европа, познати се првите три тима кои обезбедија пласман во првата рунда од нокаут фазата напролет. 
 
На рускиот Зенит, кој прв се пласира во шеснаесетинафиналето, му се приклучија украинскиот тим Шахтјор Доњецк и бундеслигашот  Шалке. 
 
Комплетни резултати и табели по средбите од 4.коло: 
 
А група: Зорја Луханск – Феенорд 1-1 и Фенербахче - Манчестер Јунајтед 2-1. 
Табела: Феенорд 7 бодови, Фенербахче 7, Манчестер Јунајтед 6 и Зорја 2. 
 
Б група: Локомотив Астана – Олимпијакос 1-1 и АПОЕЛ Никозија - Јанг Бојс 1-0
Табела: АПОЕЛ 9, Олимпијакос 7, Јанг Бојс 4 и Локомотив Астана 2. 
 
Ц група: Габала – Сент Етијен 1-2 и Андерлехт - Мајнц 3-1
Табела: Андерлехт 8, Сент Етијен 8, Мајнц 5 и Габала 0. 
 
Д група: Зенит Санкт Петербург - Дандолк 2-1 и Макаби Тел Авив - АЗ Алкмар  0-0.
Табела: *Зенит Санкт Петербург 12, Дундалк 4, Макаби ТА 4 и АЗ Алкмар 2. 
 
Е група: Австрија Виена - Рома 1-4 и Астра - Викторија Плзењ 1-1.
Табела: Рома 8, Австрија Виена 5, Астра 4 и Викторија Плзен 3. 
 
Ф група: Сасуоло - Рапид Виена 2-0 и Атлетик Билбао – Генк 1-1.. 
Табела: Генк 6, Атлетик Билбао 6, Сасуоло 5 и Рапид Виена 5. 
 
Г група: Панатинаикос - Стандард Лиеж 0-3 и Ајакс - Селта Виго 3-2.
Табела: Ајакс 10, Стандард 5, Селта Виго 5 и Панатинаикос 1. 
 
Х  група: Гент - Шахтјор Донецк 3-5 и Спортинг Брага - Коњаспор 3-1. 
Табела: *Шахтјор 12, Брага 5, Гент 4 и Коњаспор 1.
 
И  група: : Шалке - Краснодар 2-0 и Ница - Салцбург  0-2.
Табела: *Шалке 12, Краснодар 6, Салцбург 3 и Ница 3.
 
Ј  група: : ПAOK Солун – Карабаг  0-1 и Фиорентина - Слован Либерец 3-0.
Табела: Фиорентина 10, Карабаг 7, ПАОК 4, Слован Либерец 1.
 
К  група: Спарта Прага - Хапоел Бир Шева 2-0 и Саутемптон – Интер 2-1.
Табела: Спарта Прага 9, Саутемптон 7, Хапоел 4 и Интер 3. 
 
Л  група: : Виљареал – Османлиспор  1-2 и Цирих – Стеауа Букурешт 0-0.
Табела: Османлиспор  7, Виљареал 5, Цирих 5 и Стеауа 3.
 
Натпреварите од следното 5.коло (претпоследно) на програмата се на 24 ноември.