Фудбал
21. April 2017 - 11:26

Лига Европа: Рашфорд ги однесе „ѓаволите“ во полуфинале

Крајно неизвесни и драматични натпревари беа одиграни синоќа во реваншите од четвртфиналната фаза во Лига Европа по кои полуфинале изборија Манчестер Јунајтед, Олимпик Лион, Ајакс и Селта.
 
Единствено на Селта и беа доволни 90 минути во реваншот со Генк да го помине четвртфиналето, додека на другите три дуели се играа продолженија, а еден од нив беше решен по изведување пенали.
 
Манчестер Јунајтед со голот на Маркус Рашфорд го скрши отпорот на Андерлехт. Ајакс иако беше во незавидна позиција по водството на Шалке од 3:0, до крајот постигна два гола, додека Лион дури во осмата серија од пеналите го елиминира Бешикташ откако по 120 минути игра резултатот беше 2:1 за домаќинот, исто како и на дуелот во Франција. Селта одигра нерешено во Белгија и ја зачува предноста од домашниот терен.
 
Резултати:
 
Манчестер Јунајтед – Андерлехт 2:1 по продолжение (1:1 прв натпревар);
 
Шалке – Ајакс 3:2 по продолжение (0:2 прв натпревар);
 
Генк – Селта 1:1 (2:3 прв натпревар);
 
Бешикташ – Олимпик Лион 6:7 на пенали (1:2 прв натпревар).