Фудбал
14. September 2015 - 8:48

Лига 1: Победа за Олимпик Марсеј

Екипата на Олимпик Марсеј оставри убедлива победа од 4:1 против Бастија на последниот дуел од 5.коло од Лига 1 одигран синоќа на стадионот „Велодром“. Головите за Олимпик Марсеј ги постигнаа: Бенџамин Менди во 15.минута, Ромен Алесандрини 46 и 66.минута и Мичу Бацуаји во 70.минута, додека голот за Бастија во 78.минута го постигна Силва Брандао.
 
На другите натпревари од оваа рунда беа постигнати следниве резултати:
Ајачио – Мнако 0:1,
Нант – Рен 0:2,
Лориен – Анжи 3:1,
Монпеље – Сент Етиен 1:2,
Ница – Генгамп 0:1,
Тулуз – Ремс 2:2,
Троа – Каен 1:3,
Олимпик Лион – Лил 0:0 и
ПСЖ – Бордо 2:2.
Табела: ПСЖ 13 бодови, Рен 12, Ремс 10, Сент Етиен 10, Каен 9, Олимпик Лион 8, Анжи 8, Монако 8,...