Свет
17. December 2017 - 21:54

Лидерот на ИД се наоѓа во воена база на САД во Сирија

Американски војници го пронашле лидерот на екстремистичката организација Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади и го однеле во една од воените бази на САД во Срија, пишува денеска турскиот весник „Јени шафак“. 

Извор на весникот во Сирија, навел дека американските војници го фатиле Багдади во Ирак, а потоа го одвеле во американска база во сирискиот град Рас ал Ајан, а од таму го пренеле во друга база на САД во Сирија. 

Зедно со Багади, биле фатени и седум командири на ИД.