Свет
10. August 2022 - 8:36

Летонија повторно ја продолжи вонредната состојба на границата со Белорусија

Летонија ја продолжи вонредната состојба на границата со Белорусија до 10 ноември поради едногодишниот спор околу премините на мигранти и зголемената загриженост поради руската војна во соседна Украина, јави ДПА.  

Владината одлука значи дека вонредната состојба останува на сила речиси една година.

За првпат беше воведена кога илјадници мигранти се обидоа да ги преминат надворешните граници на Европската унија преминувајќи во балтичките републики и Полска. ЕУ го обвини авторитарниот белоруски претседател Александар Лукашенко дека намерно превезува луѓе од кризните региони во Минск за да ги прошверцува во ЕУ и да го дестабилизира Западот.

Продолжувањето на вонредната состојба ќе им овозможи на латвиските граничари да продолжат да ги враќаат мигрантите кои илегално влегле во земјата од Белорусија. Според латвиското Министерство за внатрешни работи, бројот на илегални преминувања е малку намален, но граничните службеници се уште откриваат мигранти кои се обидуваат да влезат во Летонија од Белорусија. Се верува дека војната на Русија во Украина е дополнителен фактор во одлуката, бидејќи Латвија се граничи со Русија и Белорусија, која е сојузник на Москва.

Официјалните бројки објавени од властите во Рига покажуваат дека граничните службеници спречиле речиси 6.800 обиди на мигранти илегално да ја преминат границата откако за првпат беше прогласена вонредната состојба во август 2021 година.