Фудбал
8. December 2016 - 21:29

ЛЕ: Шахтјор со 6/6

Единствено екипата на Шахтјор на шестте натпревари од групата во Лига Европа постигна шест победи. Досега ваков учинок имаше и екипата на Зенит која вечерва загуби на гостувањето кај АЗ.
Дуелот Сасуоло – Генк е одложен поради магла и ќе се игра утре од 12:30 часот.
 
А група: Зорја – Манчестер Јунајтед 0:2, Феенорд – Фенербахче 0:1.
Табела: Фенербахче 13, Манчестер Јунајтед 12, Феенорд 7, Зорја 2.
Б група: АПОЕЛ – Олимпијакос 2:0, Јанг Бојс – Астана 3:0.
Табела: АПОЕЛ 12, Олимпијакос 8, Јанг Бојс 8, Астана 5.
Ц група: Андерлехт – Сент Етиен 2:3, Мајнц – Габала 2:0.
Табела: Сент Етиен 12, Андерлехт 11, Мајнц 9, Габала 0.
Д група: АЗ – Зенит 3:2, Макаби Тел Авив- Дундалк 2:1.
Табела: Зенит 15, АЗ 8, Макаби Т.А. 7, Дундалк 4.
Е група: Астра – Рома 0:0, Викторија Плзен – Австрија Виена 3:2.
Табела: Рома 12, Астра 8, Викторија Плзен 6, Австрија Виена 5. 
Ф група: Сасуоло – Генк (одложено), Рапид Виена – Атлетик Билбао 1:1.
Табела: Атлетик Билбао 10, Генк 9, Рапид Виена 6, Сасуоло 5.
Г група: Панатинаикос – Селта и Стандард – Ајакс (почеток 21:05 часот).
Табела: Ајакс 13, Стандард 6, Селта 6, Панатинаикос 1.
Х група: Коњаспор – Гент 0:1, Брага – Шахтјор 2:4.
Табела: Шахтјор 18, Гент 8, Брага 6, Коњаспор 1.
И група: Ница – Краснодар, Салцбург – Шалке (почеток 21:05 часот).
Табела: Шалке 15, Краснодар 7, Салцбург 4, Ница 3.
Ј група: ПАОК – Либерец 2:0, Карабах – Фиорентина 1:2.
Табела: Фиорентина 13, ПАОК 10, Карабах 7, Либерец 4.
К група: Саутемптон – Хапоел, Интер – Спарта Прага (почеток 21:05 часот).
Табела: Спарта 12, Хапоел 7, Саутемптон 7, Интер 3.
Л група: Виљареал – Стеауа 2:1, Османлиспор – Цирих 2:0.
Табела: Османлиспор 10, Виљареал 9, Цирих 6, Стеауа 6.