Фудбал
2. October 2015 - 9:19

ЛЕ: Победи на Партизан и Лацио

Комплетирано е второто коло во фудбалската Лига Европа. Фаворитите беа сигурни, изненадувања приредија Партизан со победата во Аугзбург и Митјиланд кој славеше во Бриж. Фиорентина убедливо славеше во Португалија, како и Шалке протиф Астерас. Лацио во возбудлив меч го победи Сент Етијен, но дури откако гостите останаа со двајца играчи помалку. Дерби мечевите Селтик-Фенербахче и Монако-Тотенхем завршија без победник.
 
Лига Европа, 2.коло:
 
Група А: Селтик-Фенербахче 2:2, Молде-Ајакс 1:1
 
Група Б: Ливерпул-Сион 1:1, Рубин-Бордо 0:0
 
Група Ц: Краснодар-Габала 2:1, ПАОК Борусија Дортмунд 1:1
 
Група Д: Бриж-Митјиланд 1:3, Легија-Наполи 0:2
 
Група Е: Динамо Минск-Рапид Виена 0:1, Виљареал0Викторија Плзен 1:0
 
Група Ф: Брага-Гронинген 1:0, Олимпик Марсеј-Слован Либерец 0:1
 
Група Г: Лацио-Сент Етијен 3:2, Розенборг-Дњипро 0:1
 
Група Х: Бешикташ-Спортинг Лисабон 1:1. Локомотив Москва-Скендербег 2:0
 
Група И: Базел-Лех Познањ 2:0, Белененсеш-Фиорентина 0:4
 
Хрупа Ј: Монако-Тотенхем 1:1, Карабах-Андерлехт 1:0
 
Група К: Шалке-Астерс Триполис 4:0, Спарта Прага-АПОЕЛ 2:0
 
Група Л: АЗ Алкмар-Атлетик Билбао 2:1, Аугзбург-Партизан 1:3.