Фудбал
26. November 2015 - 19:31

ЛЕ: Победи на домашните екипи на трите натпревари

На трите натпревари одиграни попладнево од 5.коло од Лига Европа победи постигнаа домашните екипи. Краснодар ја совлада Борусија Дортмунд со 1:0 и со тоа обезбеди пласман во нок аут фазата. Рубин на својот терен го победи Сион со 2:0, а Динамо Минск беше подобар со1 :0 во дуелот со Викторија Плзен.

Во терминот од 19 часот се играат 12 натпревари, додека во терминот од 21:05 часот на програмата се девет дуели.

Двојки од 5.коло:

Група А: Молде – Фенербахче, Селтик – Ајакс.

Табела: Молде 10 бодови, Фенербахче 4, Ајакс 3, Селтик 2.

Група Б: Рубин – Сион 2:0, Ливерпул – Бордо.

Табела: Сион 8, Ливерпул 6, Рубин 5, Бордо 3.

Група Ц: Краснодар – Борусија Дортмунд 1:0, ПАОК – Габала.

Табела: Борусија Д. 10, Краснодар 10, ПАОК 3, Габала 1.

Група Д: Легија – Митјиланд, Бриж – Наполи.

Табела: Наполи 12, Митлијанд 6, Бриж4, Легија 1.

Група Е: Динамо Минск – Викторија Плзен 1:0, Виљареал –Рапид Виена.

Табела: Рапид Виена 12, Виљареал 9, Викторија Плзен 3, Динамо Минск 3.

Група Ф: Брага – Либерец, Олимпик Марсеј – Гронинген.

Табела: Брага 9, Либерец 7, Олимпик Марсеј 6, Гронинген 1.

Група Г: Лацио – Днипро, Розенборг – Сент Етиен.

Табела: Лацио 10, Сент Етиен 7, Днипро 4, Розенборг 1.

Група Х: Локомотив – Спортинг, Бешикташ – Скендербег.

Табела: Локомотив М. 8, Бешикташ 6, Спортинг 4, Скендербег 3.

Група И: Базел – Фиорентина, Белененсе – Лех.

Табела: Базел 9, Фиорентина 6, Лех 4, Белененсе 4.

Група Ј: Монако – Андерлехт, Карабах – Тотенхем.

Табела: Тотенхем 7, Монако 6, Андерлехт 4, Карабах 4.

Група К: Шакле 04 – АПОЕЛ , Спарта – Астерас.

Табела: Шалке 04 8, Спарта Парга 6, Астерас 4, АПОЕЛ 3.

Група Л: АЗ – Партизан, Аугсбург  Атлетик Билбао.

Табела: Атлетик Б. 9, Аугсбург 6, Партизан 6, АЗ 3.