Фудбал
18. September 2015 - 8:01

ЛЕ: Наполи му ја наполни мрежата на Бриж

Наполи ја забележа најубедливата победа во натпреварите од првото коло во Лига Европа. Наполи со 5:0 славеше над Клуб Бриж. Изненадувањето го направи норвешки Молде кој во Истанбул славеше над Фенербахче со 1:3, додека пак екипата на Партизан по пауза од шест години ја забележа првата победа во фазата по групи, во европските купови, откако триумфираше над АЗ Алкмар со 3:2.
 
 
 
Група А: Ајакс-Селтик 2:2, Фенербахче-Молде 1:3
 
Група Б: Бордо-Ливерпул 1:1, Сион-Рубин 2:1
 
Група Ц: Борусија Дортмунд-Краснодар 2:1, Габала-ПАОК 0:0
 
Група Д: Митјиланд-Легија 1:0, Наполи-Клуб Бриж 5:0
 
Група Е: Рапид Виена-Виљареал 2:1, Викторија Плзен-Динамо Минск 2:0
 
Група Ф: Гронинген-Марсеј 0:3, Либерец-Брага 0:1
 
Група Г: Дњипро-Лацио 1:1, Сент Етиен-розенборг 2:2
 
Група Г: Скендербег-Бешикташ 0:1, Спортинг Лисабон-Локомотив Москва 1:3
 
Група И: Фиорентина-Базел 1:2, Лех-Белененсеш 0:0
 
Група Ј: Андерлехт-Монако 1:1, Тотенхем-Карабах 3:1
 
Група К: АПОЕЛ-Шалке 0:3, Астерас Триполис-Спарта 1:1
 
Група Л: Партизан-АЗ Алкмар 3:2, Атлетик Билбао-Аугзбург 3:1.