Фудбал
15. April 2016 - 0:07

ЛЕ: Ловрен го однесе Ливерпул во полуфиналето

И покрај тоа што во два наврати губеа со два гола разлика (0:2 и 1:3) на домашен терен во реванш четвртфиналето од Лига Европа фудбалерите на Ливерпул успеаја со голот на Дејан Ловрен во 90+1 минута да дојдат до победа од 4:3 и да се пласираат во полуфиналето.

До полуфиналето по изведување на пенали стигна и бранителот на трофејот Севиља откако беше поуспешна од Атлетик Билбао.
Резултати:
Ливерпул - Борусија Дортмунд 4:3 (вкупно 5:4)
Севиља - Атлетик Билбао 1:2 - 5:4 на пенали (3:3)
Спарта - Виљареал 2:4 (3:6)
Шахтјор - Брага 4:0 (6:1).
Извлекувањето на двојките за Лигата Европа ќе се одржи утре од 12:30 часот во Нион.